DAViCal 0.9.7.99 - en to sv translation catalogue (215 entries)

en: - creating record for users :  %s
sv: - skapar poster för användare : %s

en: - deactivating users : %s
sv: - inaktiverar användare : %s

en: - nothing done on : %s
sv: - inget utfört på : %s

en: - updating user records : %s
sv: - uppdaterar användarposter : %s

en: <b>WARNING: all events in this path will be deleted before inserting allof the ics file</b>
sv: <b>Varning: alla händelser i denna sökväg kommer att raderas innan ics-filen läggs till</b>

en: <h1>Log On Please</h1><p>For access to the %s you should log on withthe username and password that have been issued to you.</p><p>If you would like to request access, please e-mail %s.</p>
sv: <h1>Var god logga in</h1><p>För att få tillgång till %s behöver du logga in med det användarnamn och lösenord som tilldelats dig.</p><p>För att begära ett konto, skicka e-post till %s.</p>

en: A collection already exists at that location.
sv: En samling finns redan på denna plats.

en: Action
sv: Aktivitet

en: Active
sv: Aktiv

en: Adding new member to this Group Principal
sv: Lägger till my medlem till detta gruppkonto

en: Admin
sv: Administratör

en: Admin <!-- in the sense of 'systems admin' -->
sv: Systemadministratör

en: All
sv: Alla

en: All collection data will be unrecoverably deleted.
sv: All data för samlingen kommer att raderas oåterkallerligen.

en: All requested changes were made.
sv: Alla begärda ändringar har utförts.

en: Anonymous users are not allowed to modify calendars
sv: Anonyma användare har inte rättighet att ändra kalendrar

en: Anonymous users may only access public calendars
sv: Anonyma användare har bara åtkomst till publika kalendrar

en: Browse all users
sv: Se över alla användare

en: Busy
sv: Upptagen

en: Calendar Principals
sv: Kalenderkonton

en: Calendar Timezone
sv: Kalender-tidszon

en: Change Password
sv: Ändra lösenord

en: Click to display user details
sv: Klicka för att visa användardetaljer

en: Click to edit principal details
sv: Klicka flr att visa kontodetaljer

en: Collection
sv: Samling

en: Collection Grants
sv: Samlingens rättigheter

en: Collection ID
sv: Samlingens ID

en: Collection deleted
sv: Samlingen raderad

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm Deletion of the Collection
sv: Bekräfta radering av samlingen

en: Confirm the new password.
sv: Bekräfta det nya lösenordet

en: Create
sv: Skapa

en: Create Events/Collections
sv: Skapa händelse/samling

en: Create New Collection
sv: Skapa ny samling

en: Create New Principal
sv: Skapa nytt konto

en: Create Principal
sv: Skapa konto

en: Create a new principal (i.e. a new user, resource or group)
sv: Skapa nytt konto (dvs nya användare, resursd, eller grupp

en: DAV Path
sv: DAV-sökväg

en: DAViCal Homepage
sv: DAViCal Startsida

en: Database Error
sv: Databasfel

en: Database error
sv: Databasfel

en: Date Format Style
sv: Stil på datumformat

en: Date Style
sv: Datumformat

en: Default Privileges
sv: Standardrättigheter

en: Delete
sv: Radera

en: Delete Events/Collections
sv: Radera händelser/samlingar

en: Deleted a grant from this Principal
sv: Raderade en rättighet från detta konto

en: Deleting Collection:
sv: Raderar samling:

en: Description
sv: Beskrivning

en: Directory on the server
sv: Serverns katalog

en: Display Name
sv: Visningsnamn

en: Displayname
sv: Visningsnamn

en: Does the user have the right to perform this role?
sv: Har användaren rättighet att utföra denna roll?

en: EMail
sv: E-post

en: EMail OK
sv: E-post OK

en: ERROR: %s
sv: FEL: %s

en: ERROR: The full name may not be blank.
sv: FEL: Det fullständiga namnet kan inte lämnas tomt.

en: ERROR: There was a database error writing the roles information!
sv: FEL: Ett databasfel uppstod när rollinformationen skulle sparas!

en: Edit this user record
sv: Ändra denna användarpost

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Enter a username, if you know it, and click here, to be e-mailed a temporary password.
sv: Mata in ett användarnamn, om du känner till det, för att erhålla e-post med ett engångslösenord

en: Enter your username and password then click here to log in.
sv: Mata in ditt användarnamn och lösenord och klicka sedan här för att logga in.

en: Error NoUserFound with filter >%s<, attributes >%s< , dn >%s<
sv: Feltyp NoUserFound med filter >%s<, attribut >%s< och dn >%s<

en: Error querying database.
sv: Fel vid databasförfrågan.

en: Error writing calendar details to database.
sv: Fel vid sparande av kalenderdetaljer till databasen.

en: European (d/m/y)
sv: Europeisk (dd/mm/åååå)

en: Existing resource does not match "If-Match" header - not accepted.
sv: Befintlig resurs matchar inte "If-Match"-header - ej accepterad.

en: Existing resource matches "If-None-Match" header - not accepted.
sv: Befintlig resurs matchar "If-None-Match"-header - ej accepterad.

en: For access to the
sv: För tillgång till

en: Forbidden
sv: Förbjuden

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: Fullname
sv: Fullständigt namn

en: GO!
sv: KÖR!

en: Go to the DAViCal Feature Requests
sv: Gå till DAViCal lista över funktionsförbättringar

en: Granting new privileges from this Principal
sv: Tillåter ny privilegier från detta konto

en: Group
sv: Grupp

en: Group <!-- in the sense of a group of people -->
sv: Grupp

en: Group Members
sv: Gruppmedlemmar

en: Group Memberships
sv: Gruppmedlemskap

en: Group Principals
sv: Gruppkonton

en: Has Members
sv: Har medlemmar

en: Help
sv: Hjälp

en: Help on the current screen
sv: Hjälp för aktuellt fönster

en: Help! I've forgotten my password!
sv: Hjällp! Jag har glömt mitt lösenord!

en: Home
sv: Hem

en: Home Page
sv: Startsida

en: Home calendar added.
sv: Hem-kalender tillagd.

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
sv: ISO Format (ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: Id <!-- short for 'Identifier' -->
sv: Id

en: If you have forgotten your password then
sv: Om du har glömt ditt lösenord så

en: If you would like to request access, please e-mail
sv: Om du vill begära åtkomst, skicka e-post till

en: Import Calendars
sv: Importera Kalendrar

en: Import all .ics files of a directory
sv: Importera alla .ics-filer från en katalog

en: Invalid user name or password.
sv: Ogiltigt användarnamn eller lösenord.

en: Invalid username or password.
sv: Ogiltigt användarnamn eller lösenord.

en: Is Member of
sv: Är medlem av

en: Is a Calendar
sv: Är en kalender

en: Is an Addressbook
sv: Är en adressbok

en: Is this user active?
sv: Är denna användare aktiv?

en: Joined
sv: Inlagd

en: Language
sv: Språk

en: Last used
sv: Senast använd

en: List Groups
sv: Lista grupper

en: List Resources
sv: Lista resurser

en: List Users
sv: Lista användare

en: Log On Please
sv: Var god logga in

en: Log out of DAViCal
sv: Logga ur DAViCal

en: Logout
sv: Logga ur

en: Member deleted from this Group Principal
sv: Medlem borttagen från detta gruppkonto

en: Name
sv: Namn

en: New Collection
sv: Ny samling

en: New Password
sv: Nytt lösenord

en: No calendar content
sv: Inget kalenderinnehåll

en: No collection found at that location.
sv: Ingen samling funnen på denna plats.

en: No.
sv: Nr.

en: No. <!-- short for 'Number' -->
sv: Nr.

en: Not overwriting existing destination resource
sv: Skriver ej över befintlig resursdestination

en: Opaque
sv: Ej transparent

en: Operations on your calendar
sv: Åtgärder på din Kalender

en: Override a Lock
sv: Bryt upp ett lås

en: Password
sv: Lösenord

en: Path
sv: Sökväg

en: Please confirm deletion of collection - see below
sv: Vänligen bekräfta radering av samling - se nedan

en: Please note the time and advise the administrator of your system.
sv: Vänligen notera tidpunkten och konsultera systemadministratören.

en: Principal
sv: Konto

en: Principal Collections
sv: Kontosamlingar

en: Principal Grants
sv: Kontorättigheter

en: Principal ID
sv: Konto-ID

en: Principal Type
sv: Kontotyp

en: Privileges
sv: Rättigheter

en: Property is read-only
sv: Egenskapen är enbart läsbar

en: Public
sv: Publik

en: Public <!-- in the sense of being available to all users -->
sv: Publik

en: Publicly Readable
sv: Publikt läsbar

en: REPORT body contains no XML data!
sv: REPORT Body innehåller inga XML-data!

en: REPORT body is not valid XML data!
sv: REPORT Body är inte giltig XML-data!

en: Read
sv: Läs

en: Read Access Controls
sv: Inställningar för läsrättigheter

en: Read Current User's Access
sv: Läs in nuvarande användares rättigheter

en: Read Free/Busy Information
sv: Läs in tillgänglighetsinformation

en: Report Bug
sv: Rapportera fel

en: Report a bug in the system
sv: Rapportera fel i systemet

en: Request Feature
sv: Begär funktionsförbättring

en: Resource
sv: Resurs

en: Resource <!-- a thing which might be booked: a room, a carpark, a projector... -->
sv: Resurs

en: Resource Calendar Principals
sv: Resurskalender-konto

en: Resource has changed on server - not deleted
sv: Resurs har ändrats på servern - ej raderad

en: Resources may not be changed to / from collections.
sv: Resurs kan inte ändras till / från samlingar.

en: Schedule Transparency
sv: Bokningstransparens

en: Scheduling: Deliver a Reply
sv: Bokning: leverera ett svar

en: Scheduling: Deliver an Invitation
sv: Bokning: leverera en inbjudan

en: Scheduling: Query free/busy
sv: Bokning: hämta tillgänglighet

en: Scheduling: Send a Reply
sv: Bokning: skicka ett svar

en: Scheduling: Send an Invitation
sv: Bokning: sicka en inbjudan

en: Scheduling: Send free/busy
sv: Bokning: skicka tillgänglighet

en: Set the path to store your ics e.g. 'home' will be referenced as /caldav.php/me/home/
sv: Ange sökväg till dina ics, t ex 'home' kommer att hänvisa till /caldav.php/me/home/

en: Setup
sv: Konfigurera

en: Setup DAViCal
sv: Konfigurera DAViCal

en: Show help on
sv: Visa hjälp för

en: Some properties were not able to be changed.
sv: Vissa egenskaper kunde inte ändras.

en: Some properties were not able to be set.
sv: Vissa egenskaper kunde inte ställas in.

en: Source resource does not exist.
sv: Källresursen existerar inte.

en: Special collections may not contain a calendar or other special collection.
sv: Speciella samlingar får inte innehålla en kalender eller en annan speciell samling.

en: Status: %d, Message: %s, User: %d, Path: %s
sv: Status: %d, Meddelande: %s, Användare: %d, Sökväg: %s

en: Submit
sv: Skicka

en: That resource is not present on this server.
sv: Denna resulrs finns inte på denna server.

en: The DAViCal Home Page
sv: DAViCals hemsida

en: The application program does not understand that request.
sv: Användarprogrammet förstår inte denna begäran.

en: The calendar path contains illegal characters.
sv: Kalendersökvägen inehåller otillåtna tecken.

en: The file is not UTF-8 encoded, please check the error for more details.
sv: Filen är inte teckenkodad i UTF-8, var god kontrollera felet för fler detaljer.

en: The name this user can log into the system with.
sv: Name mit dem sich dieser Benutzer beim System anmelden kann.

en: The path on the server where your .ics files are.
sv: sökvägen på servern där dina .ics ligger.

en: The preferred language for this person.
sv: Det föredragna språket för dena person.

en: The style of dates used for this person.
sv: Datumformatet för denna person.

en: The user's e-mail address.
sv: Användarens e-postadress.

en: The user's full name.
sv: Användarens fulla namn.

en: The user's password for logging in.
sv: Användarens lösenord för inloggning.

en: There was an error writing to the database.
sv: Det uppstöd ett fel vid skrivning till databasen.

en: To ID
sv: Till ID

en: Transparent
sv: Transparens

en: United States of America (m/d/y)
sv: U.S.A. (m/d/y)

en: Update
sv: Uppdatera

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Updating Member of this Group Principal
sv: Uppdaterar medlem fr detta gruppkonto

en: Updating grants by this Principal
sv: Uppdaterar rättigheter givna av detta konto

en: Upgrade DAViCal database schema
sv: Uppgradera DAViCals databasschema

en: Upgrade Database
sv: Uppgradera databas

en: User Calendar Principals
sv: Användarkalenderkonton

en: User Details
sv: Användardetaljer

en: User Functions
sv: Användarfunktioner

en: User Name
sv: Användarnamn

en: User Roles
sv: Användarroller

en: User is active
sv: Användaren är aktiv

en: User record written.
sv: Användarpost skriven.

en: Username
sv: Användarnamn

en: View My Details
sv: Visa mina detaljer

en: View my own principal record
sv: Visa min egen kontopost

en: View this user record
sv: Visa denna användares kontopost

en: Visit the DAViCal Wiki
sv: Gå till DAViCals Wiki

en: When the user's e-mail account was validated.
sv: När användarens e-postadress validerades.

en: Write
sv: Spara

en: Write Access Controls
sv: Inställningar för skrivrättigheter

en: Write Data
sv: Spara data

en: Write Metadata
sv: Spara metadata

en: You are editing
sv: Du editerar

en: You are not authorised to use this function.
sv: Du har inte rättigheter att använda denna funktion.

en: You are viewing
sv: Du inspekterar

en: You must log in to use this system.
sv: Du måste logga in för att använda detta system.

en: all events of user %s were deleted and replaced by those from file %s
sv: Alla händelser för användare %s raderades och ersattes med dem från filen %s

en: directory %s is not readable
sv: mappen %s är inte åtkomlig

en: forget me not
sv: Kom ihåg mig

en: forget me not <!-- this is a colloquial phrase in english (the name of a flower) and is an option allowing people to log in automatically in future -->
sv: Kom ihåg mig

en: path to store your ics
sv: sökväg för att spara din .ics

en: the file %s is not UTF-8 encoded, please check error for more details
sv: filen %s är inte UTF-8 kodad, kontrollera fel-loggen för detaljer

en: you should log on with the username and password that have been issued to you.
sv: du behöver logga in med det användarnamn och lösenord du erhållit.
